„Zatrzymujemy czas ale nie stoimy w miejscu”

Zniknęły mi zdjęcia z komputera... cz.1

 

Zniknęły mi zdjęcia z komputera...

Jak chcesz popatrzeć, to możesz nawet obejrzeć sprawcę tego kłopotu. Jest powyżej, rozkręcony …

 

Zdjęcia mojej rodziny są dla mnie bardzo ważne. Odkąd tylko zacząłem fotografować (jeszcze w poprzednim wieku ;) ) przechowywałem wspomnienia. Żeby zadbać o zdjęcia cyfrowe oczywiście część wywołuję, żeby w każdej chwili łatwo móc je przywołać. Pozostałe bezpiecznie (tak myślałem) przechowywałem na profesjonalnym dysku.

 

Wszystko to do zeszłego tygodnia, kiedy okazało się, że dysk bez ostrzeżenia przestał działać. Jest sobota, odpalam komputer. Windows komunikuje: zrób kopię zapasową dysku E i skontaktuj się z serwisem. Chce wejść do lokalizacji na której mam wszystkie zdjęcia – nie działa. Część plików odzyskałem, informatyk pracuje nad pozostałymi. Trzymam kciuku, żeby mu się to udało bo inaczej przepadły zdjęcia z ostatnich sześciu lat...

 

Czy mogłem uniknąć takiej sytuacji. Tak, na pewno tak. Zacząłem drążyć temat. Poszukałem rozwiązania alternatywnego, żeby uniknąć czegoś podobnego w przyszłości. Sam u siebie już je wdrożyłem i chcę nim się podzielić z tobą. Pomyślałem sobie, że tyle się mówi o dyskach w chmurze. Co to w ogóle jest? Jest to dysk, który nie znajduję się u Ciebie w komputerze. Znajduje się on w wyspecjalizowanej firmie, która odpowiada za jego utrzymanie. Dysk taki ma kilka kopii zapasowych. Ciebie nie interesuje jego utrzymanie. Za wszystko odpowiada firma, która go Tobie użycza.. Każda z firm udostępnia bezpłatne miejsce, jeśli potrzebujesz go więcej możesz je mieć za opłatą.

 

Sprawdziłem dostępne możliwości. Wirtualnych dysków jest sporo. Do kluczowych dostawców należą : dropbox, google drive, icloud, amazon cloud drive, one drive, box. Jest też kilka mniej znanych dysków: hive, mega, ozibox, mankayia, eyefi cloud, adobe revel, irista, backblaze. Sporo, na tyle sporo, że ciężko dokonać wyboru.

 

Długo szukałem w sieci, analizowałem różne oferty i znalazłem coś, co naprawdę mi odpowiada. Znalazłem ciekawą ofertę: hubic. Jest to dysk oferowany przez bardzo dużego dostawcę francuskiego OVH. Dane są archiwizowane w trzech miejscach. Oferta jest też bardzo korzystna cenowo.

Za darmo masz dysk o pojemności 25 GB. A dla sympatyków FOTOHIT udało mi się jeszcze dodatkowo uzgodnić bonus  – jeśli wpiszesz kod WKCUJK , otrzymasz dodatkowe 5 GB miejsca. Razem za darmo będziesz miał 30 GB dysku.

Kod promocyjny będzie działał jeszcze przez 2 tygodnie, tj. do 06 XII 2015r.

 

Kolejne istotne tematy związane z zabezpieczaniem swoich danych,  by już nie przedłużać dalej tego artykułu -  poruszę już w następnym blogu: kliknij Tutaj, by przejść do 2giej części zagadnienia. CDN …